Geoblog.pl    gbi    Podróże    USA 2010 (w trakcie uzupełniania)    NYC, NY

NYC, NY

Stany Zjednoczone Ameryki
Stany Zjednoczone Ameryki, Manhattan, New York City, NY

Temat rzeka.
Co można zobaczyć, co warto, czego nie warto.
Szczegółowych wskazówek i tak warto poszukać w książkowym przewodniku lub w internecie. Każdy preferuje coś innego więc tylko kilka subiektywnych uwag. Duże miasta przeglądam pobieżnie, trudno jest mi więc opowiadać o nich godzinami.

Jak się poruszać?
Pieszo i metrem. Można autobusem.
Przejazd metrem $1.25, na części stacji można się przesiąść do innej kolejki bez dodatkowej opłaty. Za $8.25 można w automacie biletowym kupić metrocard z nielimitowaną ilością przejazdów przez 1 dzień.

Lower Manhattan:

Statua Wolności - Do zwiedzenia statkami regularnie kursującymi z Battery Park. Bilety do kupienia w Fort Clinton.
WTC Site - dziura w ziemi, w której cały czas coś się dzieje. Ogrodzona tak, że niewiele widać (polecam widok z pierwszego piętra World Financial Center). Cokolwiek tam planują postawić i tak nie wyrabiają z czasem, mimo że maszyn budowlanych tam nie brakuje.
Battery Park City -
Governors Island - Aktualnie promowana jako "Wyspa rozrywki". Ale tylko w weekend. Dowóz darmowym promem. Opisałbym ale się nie załapałem :)
Wall Street -

St. Patrick's Cathedral -
Empire State Building - wstęp $20 na taras na 86-tym piętrze, obowiązkowa kontrola "lotniskowa", obowiązkowa fotografia którą potem można wykupić za jakieś $20 i obowiązkowe przejście przez sklep z gadżetami :)
United Nations HQ - siedziba ONZ, można zwiedzać, o ile nie trafi się na szczyt, czyli w tym temacie również się nie wypowiem.

Central Park - uwielbiam, ponieważ jestem człowiekiem z lasu ;) hektary zieleni, wody, traw i drzew w środku miejskiej dżungli. Można znaleźć skrawek ziemi dla siebie, można pobiegać, popływać łódką, pojeździć na rowerze, zagrać w kosza czy baseball. Jest ogród zoologiczny, zimą lodowisko znane z Kevina samego w NY ;), urokliwe mostki, zadbana zieleń. Można siedzieć w kawiarence, pośród wiewiórek, popijając kawę i słuchając występu artystów w cieniu drzewa, a nie drapacza chmur. Wstęp absolutnie gratis.

Guggenheim Museum -
Museum of Metropolitan Art -
American Museum of Natural History -

MM
MM - 2010-11-16 09:23
jakieś fotki poproszę :-)

MM
MM - 2010-11-30 18:06